Västerås idrottsgala
Andra december gick Västerås idrottsgala av stapeln. Nicklas Lidström's son hämtade pappas pris.
Här är vinnarna och de som var nominerade till priset.
Pelle Fosshaug, Uno "Garvis" Öhrlund och Markus Oscarsson stred alla om priset som Västerås bäste idrottare genom tiderna.
"Lidas" var favorit till utmärkelsen på grund av sin gedigna meritlista.
Bland annat OS-guld, Stanley cupvinster och individuella utmärkelser.
Årets idrottsman gick för andra året i rad till roadracingföraren Filip Backlund priset. Trots att han blev skadad tidigt på säsongen så kom han tillbaka starkt och blev bland annat trea i SM.
Årets idrottskvinna blevRönnbys målvakt Hanna Pettersson för sina insatser både då Rönnby vann SM-guld och när Sverige blev världsmästare på hemmaplan.
Historiens störste_
Vinnare:
Nicklas Lidström (ishockey)
Nominerade:
Per Fosshaug (bandy), Markus Oscarsson (kanot), Uno "Garvis" Öhrlund (ishockey)._
**Årets idrottsman
**_
Vinnare_:
_ Filip Backlund_ (Team Suzuki Sweden, roadracing)
_
Nominerade:
Mattias Kahlin (Västerås simsällskap), Markus Oscarsson (Västerås kanotklubb)._
_
Årets idrottskvinna
Vinnare:
Hanna Pettersson (Rönnby IBK innebandy)
Nominerade:
Caroline Ek (Västerås kampsportcenter), Malin Marmbrandt (Västerås friidrottsklubb)._
**
Årets ungdomstränare**_
Vinnare:
Olle Wiberg (VSK Bandy)
Nominerade:
Mattias "Sura" Larsson (Tillberga Bandy/VIK Fotboll), Erik Teppler (Västerås-Fridnäs TK)._
_
Årets tränare/ledare
Vinnare:
Kalle Granath (VSK Fotboll).
Nominerade:
Erik Acar (Gideonsbergs IF), Johan Kökeritz (Rönnby IBK)._
_
Årets prestation
Vinnare:
Rudbeckianska gymnasiet (fotboll)
Nominerade:
Jim Åberg (BK Tiger boxning), Anna Torseld Västerås bågskytteklubb)._
_
Årets målskytt
Vinnare:
Jonas Nilsson (VSK Bandy)
Nominerade:
Madelene Backlund (Västerås innebandy), Lina Karlsson (IVH Västerås handboll), Mattias Mete (Syrianska IF fotboll)._
**Årets damlag
**_
Vinnare:
Rönnby IBK (innebandy)
Nominerade:
Gideonsbergs IF (fotboll), BK Stjärnan (bowling)._
_
Årets herrlag
Vinnare:
Västerås SK (fotboll)
Nominerade:
Tillberga (bandy), K4 Västerås KF (kanot)._
_
Årets eldsjäl
Vinnare:_
Lotta Hellenberg (distriktstränare fotboll)
_
Nominerade:
Roland Erixon (Tillberga Bandy), Kenneth Österberg (VIK Hockey ungdom)._
_
Årets järnet
Vinnare:
Irsta HF:s F-95 (handboll)
Nominerade:
Västerås IB:s P-96 (innebandy), Västerås Roedeers U17 (amerikansk fotboll)._
_
Årets rookie
Vinnare:
Sahand Tavakoli (BK Tiger, boxning)
Nominerade:
Conny Andersson (Västerås kanotförening), Kalle Lyrén (Moto Speed, dragracing)._
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
Några namn hade jag inte trott på och vissa förvånar mig inte alls
Vad anser du om histioriens största?
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?