Allmänt

Storsjöcupen

2009-07-01 21:24 #0 av: ThomasOlenas

Denna artikel handlar om ungdoms turneringen Storsjöcupen.

Storsjöcupen är en internationell ungdomsturnering i fotboll som hålls i Östersund. Cupen består av 8 klasser F12, F13, F14, F16 samt P12, P13, P14, P15 och P16 Varje klass består av mellan 5 och 12 grupper med 4 lag i varje. Där dom två bästa i varje grupp går vidare till A-slutspel.

Deltagarna bor på skolor runt om i Östersund och tar sig mellan skolorna och fotbollsplanerna med speciella bussar.

 

Cupen startade 1972 och fick sitt nuvarande namn 1975 samma år fick också lag utanför Jämtland delta för första gången. Då hade cupen 33 deltagande lag. 1976 deltog 60 lag och Anders Limpar vann cupens skytteliga. 2007 hade deltagar antalet ökat till 267 lag varav ca 171 var norska. Bristen på spelplaner i Östersund begränsar antalet medverkande lag och cupen blir snabbt fullbokad.

Förutom de svenska och norska lagen har lag från bland annat USA, Ryssland, Argentina, Brasilien, Peru, Indien, Spanien, Estland, England, Finland, Danmark, Mexico, Polen, Litauen och Guatemala deltagit genom åren.

källa, http://sv.wikipedia.org/wiki/Storsjöcupen
Bild: http://www.pixelio.de/ (fotograf: Kurt Michel)

Anmäl
2009-07-01 21:32 #1 av: ThomasOlenas
GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  F-12 Grupp 1
   Egge IL 1  Norge  Orange
   IFK Timrå Vit    Vit
   Ope IF Blå    Vit
   Stiklestad IL  Norge  Röd
   Strindheim IL  Norge  Blå
  F-12 Grupp 2
   Brunflo FK    Gul
   IFK Östersund    Röd
   Lånke IL  Norge  Gul
   Verdal IL 2  Norge  Vit/blå
  F-12 Grupp 3
   Egge IL 2  Norge  Orange
   Frösö IF    Vit
   IFK Timrå Blå    Blå
   Myssjö/Ovikens IF    Blå
   Verdal IL 1  Norge  Vit/blå
  F-12 Grupp 4
   Byafossen IL  Norge  Grön
   Ope IF Vit    Vit
   Trygg/Lade SK  Norge  Blå
   Ås IF    Blå/vit

 

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  F-13 Grupp 1
   Alnö IF    Röd
   BK Örnen    Blå/vit
   Heimdal FK  Norge  Grön
   Tangmoen IL  Norge  Grön
  F-13 Grupp 2
   Flatås IL  Norge  Röd/svart
   Huddinge IF    Gul
   Ope IF 2    Vit
   Skogn IL  Norge  Grön
  F-13 Grupp 3
   Inderöy IL 1  Norge  Vit/blå
   Krokom/Dvärsätts IF    Grön
   Sverre IL  Norge  Svart/vit
   Trygg/Lade SK  Norge  Blå
  F-13 Grupp 4
   Frösö IF    Vit
   Nessegutten SK  Norge  Röd
   Utleira IL  Norge  Orange
   Verdal IL 2  Norge  Vit/blå
  F-13 Grupp 5
   Egge IL  Norge  Orange
   Malvik IL  Norge  Röd
   Sundsvalls DFF    Marinblå
   Ås IF    Vit
  F-13 Grupp 6
   Brunflo FK    Gul
   Nidelv IL  Norge  Blå
   Remsle UIF    Röd
   Verdal IL 1  Norge  Vit/blå
  F-13 Grupp 7
   Inderöy IL 2  Norge  Vit
   KIL/Hemne FG  Norge  Grön/vit
   Ope IF 1    Vit
   Steinkjer FK  Norge  Gul/svart
  F-13 Grupp 8
   Brekken IL  Norge  Röd
   IFK Timrå    Blå
   Kattem IL  Norge  Blå
   Vuku IL  Norge  Blå

 

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  F-14 Grupp 1
   Flatås IL  Norge  Röd/svart
   Frösö IF    Vit
   Grong IL  Norge  Vit/svart
   IFK Mora FK    Vit
   Skogn IL  Norge  Grön
  F-14 Grupp 2
   Ope IF 2    Vit
   Remsle UIF Blå    Röd
   Sjetne IL  Norge  Vinröd
   Tangmoen IL  Norge  Grön
  F-14 Grupp 3
   Järpens IF    Blå
   KIL/Hemne FG  Norge  GrönVit
   Sandvollan IL  Norge  Vit
   Tierps IF    Röd/vit
  F-14 Grupp 4
   Brunflo FK    Gul
   Egge IL  Norge  Orange
   Heimdal FK  Norge  Grön
   Remsle UIF Röd    Röd/blå
   Verdal IL  Norge  Vit/blå
  F-14 Grupp 5
   Byafossen IL  Norge  Grön
   Krokom/Dvärsätts IF    Grön
   Orkdal IL  Norge  Blå
   Stjördals-Blink Fotball  Norge  Röd
  F-14 Grupp 6
   GUIF    Vit
   IFK Östersund    Röd
   Melhus IL  Norge  Svart/vit
   Nardo FK  Norge  Vinröd
   Vuku IL  Norge  Blå
  F-14 Grupp 7
   Hommelvik IL  Norge  Grön
   Kvam IL  Norge  Blå/vit
   Meldal FK  Norge  Gul/svart
   Ope IF 1    Vit

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  F-15 Grupp 1
   Fram/Lånke IL  Norge  Svart/vita
   Myssjö/Ovikens IF    Blå
   Strömsbro IF    Orange/blå
   Åzö DFF    Röd/Svart
  F-15 Grupp 2
   Hammerdals IF    Röd/blå
   Heimdal FK  Norge  Grön
   Spölands IF/Vännäs AIK    Vit
   Steinkjer FK  Norge  Gul/svart
  F-15 Grupp 3
   Arnäs IF    Gul/blå
   Hommelvik IL  Norge  Grön
   IFK Mora FK    Blå/vit
   Kattem IL  Norge  Blå
  F-15 Grupp 4
   Frösö IF    Vit
   Färnäs SK    Grön
   Meldal FK  Norge  Gul
   Melhus IL  Norge  Svart/vit

 

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  F-16 Grupp 1
   Bjurholm IF    Vit/blå
   Fölling IL  Norge  Vit/blå
   Grong IL  Norge  Vit/svart
   Krokom/Dvärsätts IF    Grön
   Örland BK  Norge  Blå
  F-16 Grupp 2
   Sörlia IL  Norge  Röd/vit
   Trönder-Lyn IL  Norge  Gul/svart
   Verdal FK Damer 1  Norge  Röd/vit
   Åzö DFF    Röd/svart
  F-16 Grupp 3
   Byafossen IL  Norge  Grön
   Fosen FK  Norge  Vit
   Ope IF 2    Vit
   Skogn IL  Norge  Grön
   Whitley Bay Polars  England  Röd
  F-16 Grupp 4
   Brunflo FK    Gul
   Egge IL 1  Norge  Orange
   Erikslund SK    Röd/vit
   Verdal FK Damer 2  Norge  Röd/vit
  F-16 Grupp 5
   Egge IL 2  Norge  Orange
   Heimdal FK  Norge  Grön
   Inderöy IL  Norge  Vit/Blå
   Ope IF 1    Vit

 

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  P-12 Grupp 1
   IFK Östersund 2    Röd
   Ogndal IL  Norge  Vinröd
   Ope IF 3    Vit
   Stiklestad IL 1  Norge  Röd
  P-12 Grupp 2
   Egge IL 1  Norge  Orange
   Kattem IL 2  Norge  Blå
   Kälarne IK    Svart/gul
   Lierne Fotball 1  Norge  Röd/vit
  P-12 Grupp 3
   Byafossen IL  Norge  Grön
   Byåsen IL 2  Norge  Röd
   Ope IF 2    Vit
   Verdal IL 1  Norge  Vit/blå
  P-12 Grupp 4
   FC Barcelona Escola  Spanien  Blå/röda
   Sverre IL  Norge  Svart/vita
   Verdal IL 2  Norge  Vit/blå
   Åre SLK    Vit/röd
  P-12 Grupp 5
   Lånke IL 1  Norge  Gul
   Nardo FK 2  Norge  Vinröd
   Sandvollan IL  Norge  Vit
   Ås IF    Blå
  P-12 Grupp 6
   Heimdal FK  Norge  Grön
   Selånger FK    Röd/Blå
   Sörlia IL  Norge  Röd/vit
   Undersåker IF    Grön
  P-12 Grupp 7
   Brunflo FK    Gul
   Egge IL 2  Norge  Orange
   Kattem IL 1  Norge  Blå
   Verdal IL 3  Norge  Vit/blå
  P-12 Grupp 8
   Kvam IL  Norge  Blå/vit
   Lifezone Capetown  Sydafrika  Röd/svart/vit
   Mörsils IF    Röd/blå
   Stiklestad IL 2  Norge  Röd
  P-12 Grupp 9
   Hammerdals IF    Röd/blå
   Kampala Kids  Uganda  Gul
   Malvik IL  Norge  Röd/svart
   Tangmoen IL  Norge  Grön
  P-12 Grupp 10
   Lånke IL 2  Norge  Gul
   Nardo FK 1  Norge  Vinröd
   Ope IF 1    Vit
   Trygg/Lade SK  Norge  Blå
  P-12 Grupp 11
   Florö SK  Norge  Brun/svart
   IFK Östersund 1    Röd
   Leksdal IL  Norge  röd
   Ope IF 4    Vit
  P-12 Grupp 12
   Frösö IF    Vit
   Lierne Fotball 2  Norge  Röd/vit
   Neset FK  Norge  Vit
   Sandåkerns SK    Röd
  P-12 Grupp 13
   Byåsen IL 1  Norge  Röd
   Spölands IF    Vit
   Sundsjö IF    Röd
   Tiller IL  Norge  Blå

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  P-13 Grupp 1
   Frei FK  Norge  Vit
   Heimdal FK 1  Norge  Grön
   IFK Östersund    Röd
   Skogn IL  Norge  Grön
   Vännäs AIK    Svart
  P-13 Grupp 2
   Iggesunds IK    Vit
   Lånke IL  Norge  Gul
   Utleira IL  Norge  Orange
   Verdal IL 1  Norge  Vit/blå
  P-13 Grupp 3
   IFK Tumba    Vit
   Kattem IL  Norge  Blå
   SK National  Norge  Röd
   Verdal IL 2  Norge  Vit/blå
  P-13 Grupp 4
   Heimdal FK 2  Norge  Grön
   Meldal FK  Norge  Gul
   Myssjö/Ovikens IF    Blå
   Sverre IL 1  Norge  Svart/vit
  P-13 Grupp 5
   Brunflo FK    Gul
   Inderöy IL  Norge  Vit/blå
   Ranheim IL  Norge  Blå/vit
   Vestbyen IL  Norge  Blå
  P-13 Grupp 6
   Charlottenlund SK 2  Norge  Grå
   Ope IF 1    Vit
   Steinkjer FK  Norge  Gul/svart
   Vuku IL  Norge  Blå
  P-13 Grupp 7
   Byafossen IL  Norge  Grön
   Ope IF 2    Vit
   Stjördals-Blink Fotball  Norge  Röd
   Trygg/Lade SK  Norge  Blå
  P-13 Grupp 8
   Charlottenlund SK 1  Norge  Grå
   Frösö IF    Vit
   Grong IL  Norge  Vit/svart
   Neset FK  Norge  Vit
  P-13 Grupp 9
   Egge IL  Norge  Orange
   Malvik IL 2  Norge  Röd/svart
   Selbu BK  Norge  Vit
   Sollefteå GIF    Vit
  P-13 Grupp 10
   BK Örnen    Blå
   KIL/Hemne FG  Norge  Grön/vit
   Malvik IL 1  Norge  Röd/svart
   Sverre IL 2  Norge  Svart/vit
  P-13 Grupp 11
   Nidelv IL  Norge  Blå
   Remyra IL  Norge  Röd
   Svegs IK    Röd
   Sverresborg Fotball  Norge  Grön

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  P-14 Grupp 1
   Byafossen IL  Norge  Grön
   Egge IL 1  Norge  Orange
   Lånke IL  Norge  Gul
   Mörsil/Alsens IF    Röd
  P-14 Grupp 2
   Clausenengen FK  Norge  Vit
   IFK Östersund    Röd
   Lierne Fotball  Norge  Röd/vit
   Nessegutten SK  Norge  Röd
  P-14 Grupp 3
   Buvik IL  Norge  Gul
   Florö SK  Norge  Brun/svart
   Sverresborg Fotball  Norge  Grön
   Vuku IL  Norge  Blå
  P-14 Grupp 4
   Inderöy IL  Norge  Vit/blå
   Orrvikens IK    Blå/vit
   Ranheim IL  Norge  Blå
   Stjördals-Blink Fotball  Norge  Röd
  P-14 Grupp 5
   Funäs/Brekken IL  Norge  Röd
   Ope IF 1    Vit
   Skogn IL  Norge  Grön
   Tangmoen IL  Norge  Grön
  P-14 Grupp 6
   Beitstad IL  Norge  Vit
   Meldal FK  Norge  Gul
   Nardo FK 2  Norge  vINRÖD
   Sverre IL  Norge  Svart/vit
  P-14 Grupp 7
   Flatås IL  Norge  Röd
   Remyra IL  Norge  Röd
   Vestbyen IL  Norge  Blå
   Östersund FK    Svart/röd
  P-14 Grupp 8
   Finnsnes IL  Norge  Grön/svart
   Fosen FK  Norge  Vit
   Grong IL  Norge  Vit/svart
   Neset FK  Norge  Vit
  P-14 Grupp 9
   Kvam IL  Norge  Blå/vit
   Stadsbygd IL  Norge  Blå
   Steinkjer FK  Norge  Gul/svart
   Österlövsta FF    Blå/svart
  P-14 Grupp 10
   Egge IL 2  Norge  Orange
   KIL/Hemne FG  Norge  Grön/vit
   Sollefteå GIF    Vit/blå
   Verdal IL  Norge  Vit/blå
  P-14 Grupp 11
   Fram IL  Norge  Svart/vit
   Nardo FK 1  Norge  Vinröd
   Ope IF 2    Vit
   Selbu BK  Norge  Vit

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  P-15 Grupp 1
   Hommelvik IL  Norge  Grön
   IFK Östersund 2    Röd
   Ilves SF  Malta  Vit
   Inderöy IL  Norge  Vit/blå
   KOFF 1    Vit
  P-15 Grupp 2
   Egge IL  Norge  Orange
   KOFF 2    Svart
   Skaun/Buvik IL  Norge  Gul
   Sorsele/Blattniksele IF    Röd
  P-15 Grupp 3
   Brunflo FK    Gul
   Charlottenlund SK 1  Norge  Grå
   Strands IF    Svart/vit
   Verdal IL 1  Norge  Vit/blå
  P-15 Grupp 4
   Frösö IF    Vit
   IFK Östersund 1    Röd
   Sverresborg Fotball  Norge  Grön
   Verdal IL 2  Norge  Vit/blå
  P-15 Grupp 5
   Grong IL  Norge  Vit/svart
   Hegra IL  Norge  Röd
   Remyra IL  Norge  Röd
   Sundsjö IF    Vit
  P-15 Grupp 6
   Attard YN  Malta  Röd
   Charlottenlund SK 2  Norge  Grå
   Lånke IL  Norge  Gul/svart
   Ope IF    Vit

 

GRUPP INDELNING
SpelgruppLagLandTröjfärg
  P-16 Grupp 1
   Finnsnes IL  Norge  Grön
   Hommelvik IL  Norge  Grön
   La Academia  Guatemala  Blå
   Selbu BK  Norge  Vit
   Selånger FK    Blå/röd
  P-16 Grupp 2
   Fosen FK  Norge  Vit
   Frösö IF    Vit
   Grong IL  Norge  Vit/svart
   Verdal IL  Norge  Vit/blå
  P-16 Grupp 3
   Egge IL  Norge  Orange
   Kristiansund FK  Norge  Röd
   Kubikenborgs IF    Gul/svart
   Stören SK  Norge  Blå
  P-16 Grupp 4
   Funäs/Brekken IL  Norge  Röd
   Inderöy IL  Norge  Vit/blå
   Kattem IL  Norge  Blå/vit
   Östersund FK    Svart/röd
  P-16 Grupp 5
   Innstrandens IL  Norge  Grön
   Vuku IL  Norge  Blå
   Vännäs AIK    Svart
   Örland BK  Norge  Blå
  P-16 Grupp 6
   FOC Farsta    Röd
   Fram IL  Norge  Svart/vit
   Norra Lit IF    Svart
   Sverresborg Fotball  Norge  Grön
  P-16 Grupp 7
   Meldal FK  Norge  Gul
   Ope IF    Vit
   Skogn IL  Norge  Grön
   Tangmoen IL  Norge  Grön

 

 

källa, www.storsjocupen.se

Anmäl
2009-07-01 21:33 #2 av: ThomasOlenas

kan även lägga till att jag spelar i KOFF 2 i P15

Anmäl
2009-07-02 09:17 #3 av: Tatsja

Ser att ni ligger 2:a i er grupp

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2009-07-02 21:03 #4 av: ThomasOlenas

nja, vi kom sist i våran grupp. du förknippade nog oss med KOFF 1.

Anmäl
2009-07-03 08:32 #5 av: Tatsja

Enligt denna tabell, ligger ni tvåa. Koff 1 sist i sin grupp

P-15 Grupp 2
   Egge IL  Norge  Orange
   KOFF 2    Svart
   Skaun/Buvik IL  Norge  Gul
   Sorsele/Blattniksele IF    Röd

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2009-07-03 22:27 #6 av: ThomasOlenas

men där är ju inga matcher spelade Tungan ute

Anmäl
2009-07-04 08:24 #7 av: Tatsja

Du ser hur jag läser dumt, när jag är trött. Skäms 
Jag tittade bara hur det låg till. Hoppas jag ger er tur i alla fall

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2009-07-04 12:56 #8 av: ThomasOlenas

vi åkte tyvärr ut i kvartsfinalen efter en 4-0 förlust mot ilves från malta.

Anmäl
2009-07-05 08:25 #9 av: Tatsja

Får beklaga och önska lycka till nästa gång.

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2009-07-15 12:06 #10 av: Tatsja

När är det match? Kan du inte skriva om tider och när ditt lag spelar?

Väl mött, Tatsja

Du tittar väl in på Fotboll iFokus?

Anmäl
2009-07-15 16:02 #11 av: ThomasOlenas

menar du i cupen, eller i serien?

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.