Storsjöcupen
Denna artikel handlar om ungdoms turneringen Storsjöcupen.
Storsjöcupen är en internationell ungdomsturnering i fotboll som hålls i Östersund. Cupen består av 8 klasser F12, F13, F14, F16 samt P12, P13, P14, P15 och P16 Varje klass består av mellan 5 och 12 grupper med 4 lag i varje. Där dom två bästa i varje grupp går vidare till A-slutspel.
Deltagarna bor på skolor runt om i Östersund och tar sig mellan skolorna och fotbollsplanerna med speciella bussar.
Cupen startade 1972 och fick sitt nuvarande namn 1975 samma år fick också lag utanför Jämtland delta för första gången. Då hade cupen 33 deltagande lag. 1976 deltog 60 lag och Anders Limpar vann cupens skytteliga. 2007 hade deltagar antalet ökat till 267 lag varav ca 171 var norska. Bristen på spelplaner i Östersund begränsar antalet medverkande lag och cupen blir snabbt fullbokad.
Förutom de svenska och norska lagen har lag från bland annat USA, Ryssland, Argentina, Brasilien, Peru, Indien, Spanien, Estland, England, Finland, Danmark, Mexico, Polen, Litauen och Guatemala deltagit genom åren.
källa, http://sv.wikipedia.org/wiki/Storsjöcupen
Bild: http://www.pixelio.de/ (fotograf: Kurt Michel)
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
F-12 Grupp 1
Egge IL 1
Norge
Orange
IFK Timrå Vit
Vit
Ope IF Blå
Vit
Stiklestad IL
Norge
Röd
Strindheim IL
Norge
Blå
F-12 Grupp 2
Brunflo FK
Gul
IFK Östersund
Röd
Lånke IL
Norge
Gul
Verdal IL 2
Norge
Vit/blå
F-12 Grupp 3
Egge IL 2
Norge
Orange
Frösö IF
Vit
IFK Timrå Blå
Blå
Myssjö/Ovikens IF
Blå
Verdal IL 1
Norge
Vit/blå
F-12 Grupp 4
Byafossen IL
Norge
Grön
Ope IF Vit
Vit
Trygg/Lade SK
Norge
Blå
Ås IF
Blå/vit
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
F-13 Grupp 1
Alnö IF
Röd
BK Örnen
Blå/vit
Heimdal FK
Norge
Grön
Tangmoen IL
Norge
Grön
F-13 Grupp 2
Flatås IL
Norge
Röd/svart
Huddinge IF
Gul
Ope IF 2
Vit
Skogn IL
Norge
Grön
F-13 Grupp 3
Inderöy IL 1
Norge
Vit/blå
Krokom/Dvärsätts IF
Grön
Sverre IL
Norge
Svart/vit
Trygg/Lade SK
Norge
Blå
F-13 Grupp 4
Frösö IF
Vit
Nessegutten SK
Norge
Röd
Utleira IL
Norge
Orange
Verdal IL 2
Norge
Vit/blå
F-13 Grupp 5
Egge IL
Norge
Orange
Malvik IL
Norge
Röd
Sundsvalls DFF
Marinblå
Ås IF
Vit
F-13 Grupp 6
Brunflo FK
Gul
Nidelv IL
Norge
Blå
Remsle UIF
Röd
Verdal IL 1
Norge
Vit/blå
F-13 Grupp 7
Inderöy IL 2
Norge
Vit
KIL/Hemne FG
Norge
Grön/vit
Ope IF 1
Vit
Steinkjer FK
Norge
Gul/svart
F-13 Grupp 8
Brekken IL
Norge
Röd
IFK Timrå
Blå
Kattem IL
Norge
Blå
Vuku IL
Norge
Blå
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
F-14 Grupp 1
Flatås IL
Norge
Röd/svart
Frösö IF
Vit
Grong IL
Norge
Vit/svart
IFK Mora FK
Vit
Skogn IL
Norge
Grön
F-14 Grupp 2
Ope IF 2
Vit
Remsle UIF Blå
Röd
Sjetne IL
Norge
Vinröd
Tangmoen IL
Norge
Grön
F-14 Grupp 3
Järpens IF
Blå
KIL/Hemne FG
Norge
GrönVit
Sandvollan IL
Norge
Vit
Tierps IF
Röd/vit
F-14 Grupp 4
Brunflo FK
Gul
Egge IL
Norge
Orange
Heimdal FK
Norge
Grön
Remsle UIF Röd
Röd/blå
Verdal IL
Norge
Vit/blå
F-14 Grupp 5
Byafossen IL
Norge
Grön
Krokom/Dvärsätts IF
Grön
Orkdal IL
Norge
Blå
Stjördals-Blink Fotball
Norge
Röd
F-14 Grupp 6
GUIF
Vit
IFK Östersund
Röd
Melhus IL
Norge
Svart/vit
Nardo FK
Norge
Vinröd
Vuku IL
Norge
Blå
F-14 Grupp 7
Hommelvik IL
Norge
Grön
Kvam IL
Norge
Blå/vit
Meldal FK
Norge
Gul/svart
Ope IF 1
Vit
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
F-15 Grupp 1
Fram/Lånke IL
Norge
Svart/vita
Myssjö/Ovikens IF
Blå
Strömsbro IF
Orange/blå
Åzö DFF
Röd/Svart
F-15 Grupp 2
Hammerdals IF
Röd/blå
Heimdal FK
Norge
Grön
Spölands IF/Vännäs AIK
Vit
Steinkjer FK
Norge
Gul/svart
F-15 Grupp 3
Arnäs IF
Gul/blå
Hommelvik IL
Norge
Grön
IFK Mora FK
Blå/vit
Kattem IL
Norge
Blå
F-15 Grupp 4
Frösö IF
Vit
Färnäs SK
Grön
Meldal FK
Norge
Gul
Melhus IL
Norge
Svart/vit
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
F-16 Grupp 1
Bjurholm IF
Vit/blå
Fölling IL
Norge
Vit/blå
Grong IL
Norge
Vit/svart
Krokom/Dvärsätts IF
Grön
Örland BK
Norge
Blå
F-16 Grupp 2
Sörlia IL
Norge
Röd/vit
Trönder-Lyn IL
Norge
Gul/svart
Verdal FK Damer 1
Norge
Röd/vit
Åzö DFF
Röd/svart
F-16 Grupp 3
Byafossen IL
Norge
Grön
Fosen FK
Norge
Vit
Ope IF 2
Vit
Skogn IL
Norge
Grön
Whitley Bay Polars
England
Röd
F-16 Grupp 4
Brunflo FK
Gul
Egge IL 1
Norge
Orange
Erikslund SK
Röd/vit
Verdal FK Damer 2
Norge
Röd/vit
F-16 Grupp 5
Egge IL 2
Norge
Orange
Heimdal FK
Norge
Grön
Inderöy IL
Norge
Vit/Blå
Ope IF 1
Vit
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
P-12 Grupp 1
IFK Östersund 2
Röd
Ogndal IL
Norge
Vinröd
Ope IF 3
Vit
Stiklestad IL 1
Norge
Röd
P-12 Grupp 2
Egge IL 1
Norge
Orange
Kattem IL 2
Norge
Blå
Kälarne IK
Svart/gul
Lierne Fotball 1
Norge
Röd/vit
P-12 Grupp 3
Byafossen IL
Norge
Grön
Byåsen IL 2
Norge
Röd
Ope IF 2
Vit
Verdal IL 1
Norge
Vit/blå
P-12 Grupp 4
FC Barcelona Escola
Spanien
Blå/röda
Sverre IL
Norge
Svart/vita
Verdal IL 2
Norge
Vit/blå
Åre SLK
Vit/röd
P-12 Grupp 5
Lånke IL 1
Norge
Gul
Nardo FK 2
Norge
Vinröd
Sandvollan IL
Norge
Vit
Ås IF
Blå
P-12 Grupp 6
Heimdal FK
Norge
Grön
Selånger FK
Röd/Blå
Sörlia IL
Norge
Röd/vit
Undersåker IF
Grön
P-12 Grupp 7
Brunflo FK
Gul
Egge IL 2
Norge
Orange
Kattem IL 1
Norge
Blå
Verdal IL 3
Norge
Vit/blå
P-12 Grupp 8
Kvam IL
Norge
Blå/vit
Lifezone Capetown
Sydafrika
Röd/svart/vit
Mörsils IF
Röd/blå
Stiklestad IL 2
Norge
Röd
P-12 Grupp 9
Hammerdals IF
Röd/blå
Kampala Kids
Uganda
Gul
Malvik IL
Norge
Röd/svart
Tangmoen IL
Norge
Grön
P-12 Grupp 10
Lånke IL 2
Norge
Gul
Nardo FK 1
Norge
Vinröd
Ope IF 1
Vit
Trygg/Lade SK
Norge
Blå
P-12 Grupp 11
Florö SK
Norge
Brun/svart
IFK Östersund 1
Röd
Leksdal IL
Norge
röd
Ope IF 4
Vit
P-12 Grupp 12
Frösö IF
Vit
Lierne Fotball 2
Norge
Röd/vit
Neset FK
Norge
Vit
Sandåkerns SK
Röd
P-12 Grupp 13
Byåsen IL 1
Norge
Röd
Spölands IF
Vit
Sundsjö IF
Röd
Tiller IL
Norge
Blå
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
P-13 Grupp 1
Frei FK
Norge
Vit
Heimdal FK 1
Norge
Grön
IFK Östersund
Röd
Skogn IL
Norge
Grön
Vännäs AIK
Svart
P-13 Grupp 2
Iggesunds IK
Vit
Lånke IL
Norge
Gul
Utleira IL
Norge
Orange
Verdal IL 1
Norge
Vit/blå
P-13 Grupp 3
IFK Tumba
Vit
Kattem IL
Norge
Blå
SK National
Norge
Röd
Verdal IL 2
Norge
Vit/blå
P-13 Grupp 4
Heimdal FK 2
Norge
Grön
Meldal FK
Norge
Gul
Myssjö/Ovikens IF
Blå
Sverre IL 1
Norge
Svart/vit
P-13 Grupp 5
Brunflo FK
Gul
Inderöy IL
Norge
Vit/blå
Ranheim IL
Norge
Blå/vit
Vestbyen IL
Norge
Blå
P-13 Grupp 6
Charlottenlund SK 2
Norge
Grå
Ope IF 1
Vit
Steinkjer FK
Norge
Gul/svart
Vuku IL
Norge
Blå
P-13 Grupp 7
Byafossen IL
Norge
Grön
Ope IF 2
Vit
Stjördals-Blink Fotball
Norge
Röd
Trygg/Lade SK
Norge
Blå
P-13 Grupp 8
Charlottenlund SK 1
Norge
Grå
Frösö IF
Vit
Grong IL
Norge
Vit/svart
Neset FK
Norge
Vit
P-13 Grupp 9
Egge IL
Norge
Orange
Malvik IL 2
Norge
Röd/svart
Selbu BK
Norge
Vit
Sollefteå GIF
Vit
P-13 Grupp 10
BK Örnen
Blå
KIL/Hemne FG
Norge
Grön/vit
Malvik IL 1
Norge
Röd/svart
Sverre IL 2
Norge
Svart/vit
P-13 Grupp 11
Nidelv IL
Norge
Blå
Remyra IL
Norge
Röd
Svegs IK
Röd
Sverresborg Fotball
Norge
Grön
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
P-14 Grupp 1
Byafossen IL
Norge
Grön
Egge IL 1
Norge
Orange
Lånke IL
Norge
Gul
Mörsil/Alsens IF
Röd
P-14 Grupp 2
Clausenengen FK
Norge
Vit
IFK Östersund
Röd
Lierne Fotball
Norge
Röd/vit
Nessegutten SK
Norge
Röd
P-14 Grupp 3
Buvik IL
Norge
Gul
Florö SK
Norge
Brun/svart
Sverresborg Fotball
Norge
Grön
Vuku IL
Norge
Blå
P-14 Grupp 4
Inderöy IL
Norge
Vit/blå
Orrvikens IK
Blå/vit
Ranheim IL
Norge
Blå
Stjördals-Blink Fotball
Norge
Röd
P-14 Grupp 5
Funäs/Brekken IL
Norge
Röd
Ope IF 1
Vit
Skogn IL
Norge
Grön
Tangmoen IL
Norge
Grön
P-14 Grupp 6
Beitstad IL
Norge
Vit
Meldal FK
Norge
Gul
Nardo FK 2
Norge
vINRÖD
Sverre IL
Norge
Svart/vit
P-14 Grupp 7
Flatås IL
Norge
Röd
Remyra IL
Norge
Röd
Vestbyen IL
Norge
Blå
Östersund FK
Svart/röd
P-14 Grupp 8
Finnsnes IL
Norge
Grön/svart
Fosen FK
Norge
Vit
Grong IL
Norge
Vit/svart
Neset FK
Norge
Vit
P-14 Grupp 9
Kvam IL
Norge
Blå/vit
Stadsbygd IL
Norge
Blå
Steinkjer FK
Norge
Gul/svart
Österlövsta FF
Blå/svart
P-14 Grupp 10
Egge IL 2
Norge
Orange
KIL/Hemne FG
Norge
Grön/vit
Sollefteå GIF
Vit/blå
Verdal IL
Norge
Vit/blå
P-14 Grupp 11
Fram IL
Norge
Svart/vit
Nardo FK 1
Norge
Vinröd
Ope IF 2
Vit
Selbu BK
Norge
Vit
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
P-15 Grupp 1
Hommelvik IL
Norge
Grön
IFK Östersund 2
Röd
Ilves SF
Malta
Vit
Inderöy IL
Norge
Vit/blå
KOFF 1
Vit
P-15 Grupp 2
Egge IL
Norge
Orange
KOFF 2
Svart
Skaun/Buvik IL
Norge
Gul
Sorsele/Blattniksele IF
Röd
P-15 Grupp 3
Brunflo FK
Gul
Charlottenlund SK 1
Norge
Grå
Strands IF
Svart/vit
Verdal IL 1
Norge
Vit/blå
P-15 Grupp 4
Frösö IF
Vit
IFK Östersund 1
Röd
Sverresborg Fotball
Norge
Grön
Verdal IL 2
Norge
Vit/blå
P-15 Grupp 5
Grong IL
Norge
Vit/svart
Hegra IL
Norge
Röd
Remyra IL
Norge
Röd
Sundsjö IF
Vit
P-15 Grupp 6
Attard YN
Malta
Röd
Charlottenlund SK 2
Norge
Grå
Lånke IL
Norge
Gul/svart
Ope IF
Vit
GRUPP INDELNING
Spelgrupp
Lag
Land
Tröjfärg
P-16 Grupp 1
Finnsnes IL
Norge
Grön
Hommelvik IL
Norge
Grön
La Academia
Guatemala
Blå
Selbu BK
Norge
Vit
Selånger FK
Blå/röd
P-16 Grupp 2
Fosen FK
Norge
Vit
Frösö IF
Vit
Grong IL
Norge
Vit/svart
Verdal IL
Norge
Vit/blå
P-16 Grupp 3
Egge IL
Norge
Orange
Kristiansund FK
Norge
Röd
Kubikenborgs IF
Gul/svart
Stören SK
Norge
Blå
P-16 Grupp 4
Funäs/Brekken IL
Norge
Röd
Inderöy IL
Norge
Vit/blå
Kattem IL
Norge
Blå/vit
Östersund FK
Svart/röd
P-16 Grupp 5
Innstrandens IL
Norge
Grön
Vuku IL
Norge
Blå
Vännäs AIK
Svart
Örland BK
Norge
Blå
P-16 Grupp 6
FOC Farsta
Röd
Fram IL
Norge
Svart/vit
Norra Lit IF
Svart
Sverresborg Fotball
Norge
Grön
P-16 Grupp 7
Meldal FK
Norge
Gul
Ope IF
Vit
Skogn IL
Norge
Grön
Tangmoen IL
Norge
Grön
källa, www.storsjocupen.se
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
kan även lägga till att jag spelar i KOFF 2 i P15
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
Ser att ni ligger 2:a i er grupp
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
nja, vi kom sist i våran grupp. du förknippade nog oss med KOFF 1.
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
Enligt denna tabell, ligger ni tvåa. Koff 1 sist i sin grupp
P-15 Grupp 2
Egge IL
Norge
Orange
KOFF 2
Svart
Skaun/Buvik IL
Norge
Gul
Sorsele/Blattniksele IF
Röd
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
men där är ju inga matcher spelade
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
Du ser hur jag läser dumt, när jag är trött.
Jag tittade bara hur det låg till. Hoppas jag ger er tur i alla fall
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
vi åkte tyvärr ut i kvartsfinalen efter en 4-0 förlust mot ilves från malta.
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
Får beklaga och önska lycka till nästa gång.
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
När är det match? Kan du inte skriva om tider och när ditt lag spelar?
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?
menar du i cupen, eller i serien?
//Thomas, Medarbetare på fotboll.ifokus
Både och. Nu är det ju Svenska cupen också. västerås spelar väl där
Väl mött, Tatsja
Du tittar väl in på Fotboll iFokus?